بیوگرافی

حامد زمانی ، ترانه‌سرا ، آهنگساز و خواننده جوان ایرانی ؛ در فروردین ۱۳۶۷ در شهرستان میمه از توابع استان اصفهان و در خانواده‌ای مذهبی به دنیا آمد. پدرش بازنشسته‌ی فرهنگی و مادرش خانه دار است.
در دوران کودکی به علت بهره‌مندی از صدای خوش و استعداد فراوان ، به تشویق خانواده به قرائت قرآن و مداحی روی آورد و با شرکت در مسابقات سراسری قرائت قرآن کریم ، حائز چند رتبه برتر استانی و کشوری گردید.
وی از سن ۷ سالگی و در پی کشف استعداد شگفت‌انگیزش در زمینه خوانندگی و آواز ، در کلاس‌های موسیقی سنتی استاد طباطبایی ، از شاگردان مرحوم استاد تاج اصفهانی ؛ در شهر اصفهان شرکت کرد و دوره آواز سنتی را نزد ایشان گذراند .
در ادامه‌ی این روند و به فراخور مقتضیات زمان ، به موسیقی پاپ روی آورد ، چرا که عقیده داشت موسیقی پاپ به دلیل سرعت بیشتر در انتقال مفاهیم و نیز اختصاص داشتن به مخاطب عام عرصه مناسب‌تری برای انتقال گسترده حرف‌های او فراهم می‌آورد .
حامد زمانی فارغ التحصیل کارشناسی ارشد علوم سیاسی از دانشگاه تهران است ، تحصیلاتی که در ابتدا بدون ارتباط به هنر و موسیقی جلوه می‌کند اما مرور کارنامه این خواننده نشان میدهد که تلفیقی از علم و هنر را در راه هدفش به کار گرفته است ، کارنامه ای که ساخت قطعه ” زینت آسمان ” در سال ۱۳۸۴ نقطه آغازین آن به شمار میرود.
فعالیت حامد زمانی در زمینه موسیقی طی سال های بعد با تولید تک‌آهنگ‌های مختلف ادامه یافت تا اینکه در سال ۱۳۸۸ با ساخت تیتراژ برنامه تلویزیونی «دیروز، امروز، فردا» رسما به عنوان چهره ای جدید در هنر موسیقی شناخته شد .
ساختن قطعاتی چون تحریم ، آرمیتا ، ماه عسل ، پرواز و … قدم های بعدی خواننده جوان در تولید آثار ارزشی به حساب می‌آیند ، قطعاتی که زمزمه هرکدام در زمان خود دلخوشی کسانی بود که صدای اعتقادشان از هیچ بلندگویی شنیده نمی‌شد ، همین است که حامد زمانی خود را صدای بی صداها معرفی میکند.
بدون شک قطعه امام رضا و تیتراژ شهر باران را باید نقطه عطفی در شروع کارنامه هنری حامدزمانی دانست ، کارنامه ای که درخشش آثاری چون مرگ بر آمریکا و گزینه های روی میز در آن نشان داد که او به خوبی عرصه موسیقی را می‌شناسد و هنرش را وقف مبارزه کرده است.
حامد زمانی را به حق باید چهره جریان ساز موسیقی ارزشی دانست ، چرا که پیش از این مفاهیم اعتقادی و بنیادین اسلامی نه تنها جایگاهی درخور در بین آثار تولیدی موسیقایی نداشتند ، بلکه تعریف دقیقی از به کارگیری صحیح این هنر از دیدگاه اسلام نیز وجود نداشت.
تولید ده ها اثر ، با مضامین مختلف اجتماعی ، سیاسی و اعتقادی که هر یک بیانگر بخشی از دیدگاه انقلابی و اسلامی به مسائل گوناگون است خود گواه این مدعاست ، آثار طراز اولی چون لبیک ، سپر ، می‌کشیم ، آزادی و … که به سادگی با بهترین تولیدات خواننده های کشور رقابت می‌کنند.
حضور هزاران نفر در اجراهای او در شهرهای مختلف از جمله اصفهان ، اهواز و تهران نشان می‌دهد که گفتمان اسلامی که با هنرش آن را ترویج میدهد توان مخاطب سازی را دارد.
مخاطبی که حالا دامنه اش از اقشار مذهبی فراتر رفته و عموم جامعه را شامل می‌شود.
“ایستاده ها” عنوان مخاطبان و هواداران اوست ، هوادارانی که بدون شک با مخاطبان خواننده های دیگر تفاوت عمده دارند ، تفاوت هایی که در اعتقادات و دغدغه ها خلاصه نمی‌شود و دامنه اش به سبک هواداری نیز می‌رسد ، و این بیش از هرچیز مرهون نگاهی است که حامد زمانی به طرفدارانش دارد ، به نظر می‌رسد فضا بیش از آنکه حمایتی و هواداری باشد محیطی تربیتی است که بنا دارد سطحی نگری را از مخاطب بگیرد و طرح هایی چون قرار ایستاده ها ، ایستاده پرس و پرونده هایی چون سلبریتی گواه این مدعاست که او علاوه بر پیگیری مبارزه در سبک موسیقی اش به تربیت مبارز هم می‌پردازد و این شیوه ای است ک حامد زمانی از ابتدا با مخاطبانش دنبال کرده است چه در پنجره ای رو به تو و چه کانال تلگرام و صفحه‌ی اینستاگرامش.
ایستادگی و مبارزه اصلی ترین مفاهیمی است که در آثار حامد زمانی به چشم می‌خورد ، آثاری که منظومه ای از یک گفتمان را تشکیل می‌دهند.
گفتمانی که از یک طرف برای حجاب و بیداری اسلامی و مدافعان حرم میخواند و از طرف دیگر علیه فقر و آقازادگی و اختلاس هفت تیر می‌کشد.
” استدیو ایستاده ” عنوان کارخانه تولید این آثار است ، آثاری چون هفت تیر ، شمشیر ، دلارام و … که هرکدام در نوع خود بی نظیر به حساب می‌آیند ، چه از حیث بکر بودن موضوعی ک کسی سراغ آن نمی‌رود و چه از نظر کیفیت تولید و مهارت های موسیقی.
بدون شک خواندن از آمریکا ، صهیونیست ، آقا زاده ها و داعش و … تهدیدها و توهین هایی به دنبال می آورد که هرکسی تاب تحملش را ندارد ، همین است که جایزه شجاعت در تولید آثار ضد استکباری به حامد زمانی می‌رسد.
فروخته شدن تمام بلیط های یک کنسرت تنها در ۸ ساعت ، کسب بیشترین آرا در نظرسنجی های مختلف و دریافت جایزه از جشنواره های مختلف هیچ کدام این صدا را خاموش نمیکند ،
حامد زمانی آغازگر موسیقی مبارزه است و برای مبارزه هیچ گاه پایانی نیست .
به امید آنکه صدای حق از تمام منبرها و بلندگو ها شنیده شود.